Takovýto způsob léta ... aneb labradorům voda nevadí

Takovýto způsob léta ... zataženo, občasné přeháňky, místy bouřky a přívalové deště. Tak taková měla být tato sobota. Nenechali jsme se odradit a v tradiční geoprocházkové sestavě Ulli, Olli, Charlie a Roxy jsme vyrazili k Orlické přehradě a hradu Orlík. Počasí k nám nakonec bylo milosrdné a za celý den jsme nezmokli. Prošli jsme se po zámeckém parku, vykoupali naše labíky a podél přehrady došli až ke Ždákovskému mostu. Po cestě objevili několik místních kešek a po krátké návštěvě u zámku zamířili na Onen svět. Naštěstí pouze k místní známé horské chatě s Langovou rozhlednou a široko daleko vyhlášenou kuchyní ...

Hrad Orlík - Hrad, původně královský (první písemné zmínky z roku 1253), přešel do rukou české šlechty za panování Karla IV. Od té doby se na hradě vystřídala celá řada šlechtických rodů (např. Zmrzlíci ze Svojšína, Švamberkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové). V průběhu staletí byl hrad postupně přestavován a zvyšován. Poslední přestavba byla realizována Schwarzenbergy v polovině 19. stol. v stylu novogotickém. Roku 1948 hrad a panství znárodněno, 1942 v rámci restitucí navráceno Karlu VII. Schwarzenbergovi.

Žďákovský most byl po dostavění nazýván technickým divem světa. Ve své době největší jednoobloukový ocelový most překlenul hladinu Orlické přehradní nádrže nedaleko Orlíka nad Vltavou a stal jednou ze stavebních dominant celého středního Povltaví.Most, pojmenovaný podle nedaleké osady zatopené při napouštění Orlické přehradní nádrže, spojuje vltavské břehy u obce Orlíka nad Vltavou asi 15 km západně od Milevska. Jeho stavba byla zahájena současně se stavbou hráze Orlické přehrady v roce 1957 a trvala do roku 1965, kdy byl slavnostně předán do užívání. Na svou dobu má výjimečné parametry. Jeho délka je 540 m, hlavní oblouk o rozpětí 330 m podpírá konstrukci, po níž vede ve výšce 50 m nad hladinou jezera a 100 m nad bývalým dnem řeky silnice z Tábora (Brna) do Plzně. Celá mostní konstrukce působí dojmem mimořádně lehké stavby.

Langova rozhledna - Na stavbu rozhledny postavené v r. 2001 byla použita 15 m vysoká konstrukce dřevěné trámové věže. Rozhledna je na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje v nadmořské výšce 620 m na bočním vrcholu kopce Hrby nad obcí Lašovice. Stavba byla pojmenována podle obdivovatele místní krajiny Ing. Langa. Za jasného počasí je odtud vidět Písecké vrchy, jadernou elektrárnu Temelín, panorama Šumavy (Kleť, Libín, Bobík, Boubín, Poledník, Javor, Ostrý atd.), zámek Orlík, část Orlické přehrady, Brdy (vrcholy Třemšína a Prahy), Makovou horu a také rozhlednu na Veselém kopci u Mokrska. Na západní straně občas prosvítá hladina jezera Orlické přehrady. První vesnice, které jsou vidět jsou Klučenice, Voltýřov, Předbořice. Vstup na rozhlednu umožňuje obsluha sousední chaty Onen Svět. Ta byla postavena v r. 1940 Klubem českých turistů. Časem zpustla a opět rozkvetla za soukromého majitele pana Marka Kernera s manželkou.