Jaro už je tady aneb soutěž o nejšpinavějšího psa ...

Skutečně první opravdu jarní procházka, jak podle kalendáře, tak i podle počasí, které nám tentokrát opravdu přálo. Náš druhý výlet za přírodními sochami lidového umělce Václava Levého do želízských lesů nám zpříjemňovalo jarní sluníčko a probouzející se příroda. Sešli jsme se skoro v tradiční sestavě Ulli, Olli, Bára, Norinka a Charlie, opět doplněni o malého ďáblíka border kolii Roxy.

A díky Martinovi a Lence jsme rozšířili také náš nový „kačeří“ tým a je jasné, že nám žádný poklad už nemůže uniknout. Občas to sice trvalo trochu déle a „mudlovský“ zbytek naší výpravy musel našemu lehce bláznivému počínání jen trpělivě a shovívavě přihlížet, ale naši čtyřnozí kamarádi byli z prolézání skrýší a prohledávání různých děr a dutin nadšeni. Kdyby byli k pokladům občas přiložené i nějaké voňavé pamlsky, tak můžeme hledat i bez navigace... Nakonec jsme své hledačské choutky uspokojili a procházku si všichni nádherně užili. Naši labradoři nepohrdli občasným namočením v čemkoliv mokrém, takže občas se koupání změnilo v soutěž o nejšpinavějšího psa. Zde dlouho suverénně vedla Baruška s despektem pozorována zcela čistým a voňavým Charlíkem, který po cestě odolával i škodolibému navádění k vykoupání v několika „hezkých“ kalužích. Ale nakonec i on podlehl a závěrečné vyválení kožichu na rozbahněné louce s celkovým výsledkem určitě zahýbalo. Po prohlídce Čertových hlav, jeskyně Klácelka a Harfenic jsme ve druhé polovině procházky opět zavítali do restaurace „U líné hospodské“ v Tupadlech na jelení guláš a další zvěřinové speciality a po odpočinku spokojeně dorazili zpět do Želíz, kde jsme naší asi 11 km procházku šťastně ukončili. Tentokrát nám vše opravdu vyšlo a díky krásnému počasí to byl jeden z naších nejkrásnějších výletů ...

a co jsme viděli...
Čertovy hlavy – jsou největší Levého plastiky v přírodě, vytesané v údolních stěnách dvou skalisek vysoko nad údolím říčky Liběchovky. Strmá stráň, na jejímž temeni se tyčí, byla v době vzniku zcela odlesněná a monumentální hlavy byly zdaleka viditelné; dneska musí člověk přijít skoro až k nim. Zajímavé jsou oči těch příšer, které mají zorničky ve tvaru šesticípé hvězdy. Čertovy hlavy jsou údajně po slavných hlavách prezidentů v Americe největší vytesané hlavy na světě a vysoké jsou asi 8 metrů a skoro dvě stě let staré.

Blanik a Klacelka - V piskovcovem bloku je vytesana umela jeskyne s reliefy. Je slozena ze dvou casti. Prvni cast, prostor pred jeskyni, je nazyvana Blanik. Za zeleznou brankou jsou vytesany heroické postavy z nasich narodnich dejin (v kresle drimajici vudce blanickeho vojska Zbynek ze Zasmuk, vudci husitských vojsk Jan Zizka a Prokop Holy, spici blanicke vojsko a skritky pro ne kovajici zbrane a legendarniho vudce spacu ve zbroji Jana Zasmuckeho.). Druha je vlastní umela jeskyne Klacelka, pristupna bohate zdobenym portalem. Podel sten jsou kamenne lavice, pry zde staval i kamenny stul. Steny zdobeny reliefy z bajky exkomunikovaneho kneze F. M. Klacela Ferina lisak a z predloh francouzskeho karikaturisty Grandvilla. Tata mala mistnost mela byt letni pracovnou Klacela, se kterym se Levy pratelil. Ve zvirecich postavach zpodobneny symboly nekterych lidskych vlastnosti (slabosti). Na stene naproti vchodu byl vytesan letopocet 1845, datum vzniku teto pamatky. Na blizke skalce vytesan kalich.
Had a Harfenice – dva skalní masívy se sochami lidového umělce Václava Levého, asi desetimetrový Had přeseknutý vejpůl sekerou a soubor nazvaný podle ústřední postavy sedící dívky s harfou Harfenice. Kolem dokola je sedm monumentálních hlav a umělá jeskyně s hlavami sfing na portále.

Kaple Mari Magdaleny - je vytesana do piskovcoveho balvanu, ktery je asi 200 m od znacene cesty. Jedna se o jedinou mistnustku, která byla drive kolorovana (dnes jsou videt jen zbytky barev).

Kdo je Václav Levý
Kamenné reliefy a plastiky jsou nerozlučně spjaty se jménem Václava Levého(1820-1870), jedné z nejvyraznějších postav českého klasicistního umění. Dilo neuniklo pozornosti majitele panstvi, mecenase a obrozence Antonina Veita. Veith si povsiml chlapcova nadani a prislibil financovat jeho studia v Mnichove s podminkou, ze svuj talent prokaze praktickymi ukazkami. Na Veithuv popud se V.Levy rozhodl vytvorit radu piskovcovych reliefu a plastik primo do piskovcovych skal v okoli. Levy postupne ve volnych chvilich vytvoril pozoruhodnou galerii pod sirym nebem (napr. Harfenice, Had, Certovy hlavy, Klacelka atd.), ktera se dodnes velmi dobre dochovala. Po navratu z Mnichova se sochar podilel na opravach zamecke zahrady (v letech 1840 - 1845 take pracoval jako kuchar na zamku v Libechove).