Brdce 839 m, Hradiště 840 m, Malý Tok 843 m – a výlet na kterém jsem vlastně vůbec nebyl …

Krásné podzimní počasí mě tentokrát zlákalo na další výpravu do Brdských lesů. A protože jsem se musel kvůli virům ve zbytku rodiny tentokrát vydat na výlet jako osamělý poutník pouze s naším věrným psem, rozhodl jsem se pro zdolání dalších brdských osmistovek trochu netradičním a náročnějším postupem „přímo za šipkou“ do hlubin vojenského prostoru. Ale kdo za to může, že většina brdských vrcholů leží uvnitř zakázané zóny. A navíc se ty půlmetrové tabule skoro na každém stromě dají tak snadno přehlédnout ...  A tak jsme vyrazili z vesničky Zálany nejprve přes vrchol Plešce směrem k Bílé skále a vodní nádrži Láz a potom už po cestách nebo spíše necestách k prvnímu vrcholu. Brdy nejsou žádné velehory a tak je někdy na plochých vrcholcích těžké najít ten nejvyšší bod, ale tady na vrcholu Brdce to bylo jednoduché hlavně díky kamenné mohyle dnes už se zbytkem státní vlajky. Jako vždy na vrchol jsem se prodíral mlázím a ostružinami a z vrcholu samozřejmě už pohodlně po příjemné cestě. Jsou tady jen je najít … Já věděl, proč právě sem jdu sám … Tohle jsou přesně ty okamžiky, kdy se začínají ve zbytku výpravy probouzet myšlenky na vzpouru. Ulle naštěstí stačí dobrý klacek na tahání a občasné pohazování šišek po pěšině a jde se. Podobné to bylo i při zdolávání dalších kopců Hradiště a Malý Tok. Jen ty vrcholy jsou ještě nenápadnější a tak jen geodetické značky na vrcholu jsou důkazem zdolání dalších osmistovek. Užívali jsme si slunce, modrého nebe, zlatého podzimního listí, krásné nedotčené přírody a samozřejmě nekonečného klidu.  Vlastně jsme tu za celý den vlastně vůbec nikoho nepotkali … že by sem byl zákaz vstupu ?… Jo a na závěr, kdyby se někdo ptal, tak jsem si tohle všechno vymyslel. Nikde jsem nebyl, natož v zakázaném vojenském prostoru, seděl jsem doma na gauči a fotky našel na internetu … tak někdy příště zase v  Brdech…

Brdce  - 839 m je šestá nejvyšší hora Brdské vrchoviny, která leží ve Středních Brdech, cca 4 km západně od obce Láz, ve VVP Jince. Relativně mírným svahem uzavírá východně položené údolí, v němž pramení Litavka a leží Lázská nádrž. K severu se sklání do bezejmenného sedla, místními někdy nazývané Borské sedlo podle myslivny Bor, která dříve stávala těsně pod sedlem. Mnohem prudšími svahy se sklání Brdce na západ do Třitrubeckého údolí, kdežto k jihu pokračuje hřeben jen s malými výškovými rozdíly k vrchu Hradiště. Brdce jsou z větší vzdálenosti poměrně výrazným vrchem, avšak samotný vrchol tvoří plošina, na níž nejvyšší bod vyznačuje uměle navršená hromada kamenů. Vrch Brdce je veřejnosti oficiálně nepřístupný. Ve východním svahu vrchu se nachází Skelná Huť, která zde pracovala v letech 1749 – 1783. Jejím provozovatelem byl Tobiáš Matěj Adler. Nyní se zde nachází jen seník a rozsáhlé louky, klesající k Lázské nádrži. Na blízkém vrchu Závirka, oddělující údolí, v němž pramení Litavka a údolí Pilského potoka se snad nacházelo prehistorické hradiště, jehož původ je však nejasný. Nedaleko odtud, u lesního jezírka, snad také žil poustevník.
Hradiště – 840 m je pátá nejvyšší hora v Brdské vrchovině v okrsku Třemošenské vrchoviny. Leží na hlavním hřebeni Brd mezi vrchy Brdce na severovýchodě a Malý Tok na jihu. Uzavírá Lázské údolí, kde v jeho svazích pramení řeka Litavka, západní svahy se poměrně prudce sklánějí do Třítrubeckého údolí. Těsně pod vrcholem se rozkládá nevelké, ale romantické balvanové moře, které je někdy mylně pokládáno za zbytky prehistorického osídlení. Patrně se však jedná o naprosto přirozenou soliflukční plošinu. Exponovaná poloha vrchu je důvodem jedněch z nejdrsnějších klimatických podmínek v Brdech. Vrch sám není příliš výrazný.  Nedaleko vrcholu se nachází Bouda U břízy, - stavba určená k ochraně lesního personálu před pytláky.Vzhledem k neexistenci turistického značení patří vrch Hradiště k nejméně navštěvovaným horám Brd. Přestože nabízí velmi zajímavé scenérie, bohužel odtud nelze počítat s výhledy do okolní krajiny.
Malý Tok - 844 m je třetím nejvyšším vrchem v Brdské vrchovině. Nachází se v části, místně zvané Střední Brdy. Tak, jako řada dalších vrchů v Brdech, je poměrně málo výrazný. Samotný vrchol je identifikovatelný v terénu jen nivelační tyčí. Dříve bylo celé temeno hory pokryto hlubokými bažinami a i v současné době jde o velmi vlhkou lokalitu. V severních svazích je pramen Litavky. Vzrostlý smrkový les brání výhledům do okolí a komplikuje orientaci. Cesty v této oblasti nejsou značené. Vrcholová plošina spadá k jihu poměrně prudkým srázem k obcím Nepomuk a Zalány. K SV je sklon menší, do údolí, v němž pramení Litavka a nachází se Lázská nádrž. K východu pozvolna přechází hřeben k vrchu Plešec, který je nejvyšším místem částečně zpřístupněných částí VVP Brdy a dále k Bílé skále. K západu se hřeben mírně vlní a nakonec vrcholí druhou nejvyšší horou Brd - Prahou s 60 m vysokou věží meteoradaru ČHMÚ..

A na závěr přidávám ještě malou citaci z brdských stránek ww.brdy.net … Proč Brdy?
Představte si to... Je vlhké ráno na přelomu září a října, kráčíte lesním hvozdem prosáklým vůní stromů, trávy a hub, paprsky slunce pomalu rozpouštějí mlžný opar. Mlází se střídá se starým temným lesem, sem tam narazíte na svěží sluncem prozářenou mýtinu. Většinou dominantní smrky jsou proplétány větvemi buků, dubů, bříz, ale také modřínů, borovic a mnoha dalších individualit. Přichází podzim a tak les začíná hrát všemi barvami. Takhle můžete jít kilometry a kilometry daleko, po cestách, nebo si to střihnout houštinou a pořád budete nacházet něco nového. A přesto se tím vším bude neustále jako společná niť táhnout všudypřítomná atmosféra neobyčejně tichého a zadumaného kraje. Když budete vědět, kam zajít, budete moci i z poměrně nízko položených míst zhlédnout neuvěřitelně velký kus světa. Když nebudete dělat rámus, budete moci vidět lesních tvorů víc, než byste si mohli představit. Jsou i místa, a není jich málo, kde hodiny a hodiny nepotkáte člověka. Neuslyšíte tu ani cinkání korun či eur, protože je tu zkrátka není kde utratit... A kde že to vlastně jste? V Tajze, Karpatech, Slovenském Rudohoří? Kdepak vážení, jste jen pár kilometrů od Prahy... Tak proto Brdy!