Někdy bohužel ... někdy bohudík, ale skoro vždy je to pravda ...

Murphyho zákony jsou v podstatě jen pověstné "zákony schválnosti", ale platí spolehlivě a jsou ověřeny dlouholetou praxí. Každý je určitě zná z vlastních zkušeností a životních situací, které se opakují s neúprosnou pravidelností. Věty „Může-li se něco pokazit, pokazí se to.“ „Všechno trvá déle, než dopředu předpokládáme“ nebo „Hledaná věc se nalezne vždy až na posledním místě“ to jsou fakta, se kterými musí každý souhlasit. Podobná pravidla platí i pro život se psem a vše co toto soužití přináší. Začneme hezky popořadě – od života se štěnětem…

Zákony o výběru vhodného štěněte

Zákon o přetvářce - Vyberete-li si z deseti štěňat to, které polehává v koutě košíku a tváří se přinejmenším tak moudře jako Lao'c, přestane být klidné a vyrovnané přesně ve chvíli, kdy s ním překročíte práh vašeho bytu.

Doplněk zákona o přetvářce - Doporučí-li vám chovatel štěně s tím, že je to takový hodný ňouma, který by mouše neublížil, můžete vzít jed na to, že budete do konce psího života platit sousedům zakousnuté slepice.

Zákon přirozeného výběru - Pokud zbývá k odběru jediné štěně, věděli předchozí zájemci dobře, proč si právě tohle štěně nevybrali.

Zákon o skotačení - Štěně, které si vás na první pohled získá svou hravostí a čilostí, bude po zbytek své existence ve vašem domě pouze tupě ležet na gauči a zoufalé házení gumovou kostí bude komentovat maximálně lehce ironickým pohledem.

Zákon o proměnlivosti ras - Pořizujete-li si štěně neurčitého původu a předešlý majitel se dušuje, že to bude malý pejsek, jen o málo větší než jezevčík, vyroste z něj monstrum o hodně větší než německá doga.

Zákon o proměnlivosti povah - Řekne-li majitel o štěněti, že z něj vyroste velký, statný a odvážný pes, rozený hlídač, růst štěněte se zastaví po třech měsících a děsit jej bude i stín, vrhaný palmou v rohu místnosti.

Zákon o štěněčím charakteru - Vyberete-li si štěně podle vlastností, přisuzovaných určitému plemeni v atlasu psů či jiné kynologické knize, vaše štěně bude mít vlastnosti přesně opačné.

Doplněk zákona o štěněčím charakteru - Ze třech psích vlastností, které vás nejvíce přivádějí k šílenství, bude mít vaše štěně čtyři a více.


Zákony o štěněčí hygieně

Loužičkový zákon - Nenaučí-li se štěně nedělat loužičky na parádním koberci v obývacím pokoji během prvního týdne, nenaučí se to už nikdy.

Tiskový recyklační zákon - Noviny, které umístite do koupelny proto, aby na ně štěňátko chodilo vykonávat velkou potřebu, zůstanou netknuté až do té doby, kdy k vám přijde význačná návštěva.

Časová posloupnost tiskového recyklačního zákona - 1. Ve chvíli, kdy k vám přijde význačná návštěva, nebude v koupelně svítit světlo. 2. Význačná návštěva zamíří z koupelny přímo do obývacího pokoje. 3. V okamžiku, kdy zjistíte skutečný rozsah katastrofy, přiběhne k vám štěně s radostně zdviženým ocáskem a bude se dožadovat pochvaly, jak skvěle se zhostilo dodržování osobní hygieny.

Zákon o potlačování potřeb - Vezmete-li štěně na procházku, bude po celou dobu pobytu venku odmítat vykonat velkou potřebu.

Zákon exhibiční - Štěně začne vykonávat velkou potřebu na místě, kde je v dané chvíli největší frekvence chodců.

Zákon defekační schválnosti - Štěně, které i po hodině venku neudělá bobek, udělá jej ve chvíli, kdy se ocitnete v bezprostřední blízkosti rohožky nejméně sympatického souseda.

Doplněk zákona - Nejméně sympatický soused otevře dveře přesně v okamžiku, kdy štěně dokončí svou velkou potřebu, ale stále ještě setrvává na rohožce.

Zákony štěněčích her

První relaxační zákon - Chcete-li si se štěnětem hrát, spí.

Druhý relaxační zákon  - Chce-li si štěně hrát s vámi, spíte vy.

Zákon o vitalitě - Štěně je nejživější okolo třetí hodiny ráno, a je tím čipernější, čím dříve musíte vstávat do zaměstnání.

upřesnění zákona o vitalitě - Rozhodnete-li se štěněti vyhovět a budete jej ve tři ráno nutit k veselé hře s pískacím zvířátkem, kousne vás. Spí a nechce být rušeno.
dodatek upřesnění - Okamžitě poté, co vzdáte marný pokus štěně probudit a ulehnete k zaslouženému odpočinku, po deseti minutách spánku vás probudí pískání gumového zvířátka přímo u ucha.

Zákon příčiny a následku - Odhodíte-li hračku vztekle do kouta, ráno o ni zakopnete na nejneuvěřitelnějším místě. O štěně zakopnete na místě, které je přinejmenším stejně neuvěřitelné.

Deformační zákon - Štěně si nehraje s vaší bačkorou proto, že by nemělo jiné hračky. Hraje si s vaší bačkorou proto, aby ji mohlo zničit.

Estetický zákon domácí obuvi - Štěně nezničí bačkory pouze tehdy, jsou-li tak hnusné, že byste je nikdy nevzali na nohy.

Pravidlo o deformaci - Štěně bezpečně pozná, které boty jsou vaše nejoblíbenější nebo nejdražší. Oproti tomu si naprosto nevšímá bot, které jsou vám malé nebo zralé na vyhození.

Zákon ignorací - Štěně si nebude hrát s hračkami, které mu pořídíte. Doplněk ignoračního zákona - Čím dražší hračka, tím větší je štěněčí odpor k ní.

Zákon nepostradatelnosti - Štěně si bude hrát zásadně s tím, co považujete za nezbytné pro spokojený život.

Přímá konkretizace zákona nepostradatelnosti - Kromě bačkor, o kterých již byla řeč, to budou televizní a telefonní kabely, perský koberec, rodinné album obsahující fotografie, od nichž jste ztratili negativy, oblíbené knihy, které se nedají koupit v běžné síti knihkupectví, magnetofonové kazety a CD disky, které se nadají koupit v běžné síti prodejen s hudebními nosiči, suvenýry z dovolené, na kterou už nikdy v životě nepojedete, medvídek, s nimž jste si nejraději hráli jako děti, pera značky Parker, krajkový ubrus, drahá kabelka s krokodýlí kůže, vaše nejlepší společenské šaty od renomovaného módního návrháře, šité na zakázku, šperky, zlato a bankovky o větší nominální hodnotě než 500 korun, případně ekvivalent v zahraniční měně, kreditní karty, záruční listy od veškerého vybavení domácnosti, daňové přiznání, rodný list, řidičský průkaz, občanský průkaz, cestovní pas, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom, lustrační osvědčení, diskety s prací, na níž jste potili krev rok a více a od nichž nemáte jedinou další kopii, ústřižky zaplacených složenek, nezaplacené složenky, tiket loterie, na němž je minimálně třetí pořadí, vyhrávající losy a podobně.

Zákon míčových her - Štěně miluje hru s míčkem. První míček, který mu hodíte, rozbije okno nebo křišťálový lustr.
Empirický poznatek o zákonu míčových her - Eliminujete-li z dosahu štěněte jakýkoli kulatý předmět, vytvoří si jej štěně z čehokoli, co je zrovna po ruce (tlapce), ať už je původní tvar zvoleného objektu jakýkoli. Na tvrdosti původního předmětu přitom nezáleží.

První dodatek - Pokud bojkotujete jeho snahu a míček mu neházíte, hodí mu jej první návštěva , která překročí práh vašeho bytu.

Druhý dodatek - První, nejvýše druhý míček, který návštěva štěněti hodí, rozbije prosklenou vitrínu a všechno rozbitelné uvnitř.

Kalamitní zákon míčových her - V krajním případě je štěně schopno házet si míček samo. Katastrofy, způsobené tím, že si štěně hází i ten nejměkčí míček samo, jsou nesrovnatelně větší než ty, kterých byste mohli dosáhnout, kdybyste bez přestávky házeli golfovým míčkem v uzavřené místnosti tři až čtyři roky.

Zákon neslučitelnosti představ - Máte-li malé děti, bude si s nimi štěně hrát způsobem, který se vám nebude líbit.

Zákony štěněčího spánkového režimu

Pelíškový zákon - Pokud investujete nemalé peníze na zakoupení krásného psího pelíšku, štěně v něm nikdy nezamhouří oka. Čím dražší pelíšek pořídíte, tím odpornější a špinavější hadr si štěně vybere za podušku.

Doplnění pelíškového zákona - Nenašli-li jste nikdy v bytě štěněčí bobek, jistě ho najdete v krásném psím pelíšku. Druhé doplnění pelíškového zákona - Štěně v krásném psím pelíšku nenajdete nikdy.

Zákon inflační - V momentě, kdy se rozhodnete pelíšek prodat, štěně jen znehodnotí do té míry, že si jej nikdo nevezme už ani zadarmo.

Návratový zákon - Štěně bude spát ve vaší posteli. Pokud jej ve stavu bdícím z postele vyrazíte, vrátí se do ní přesně vteřinu poté, co usnete.

Zákon sv. Valentýna - Nejeví-li štěně chuť spát ve vaší posteli, začne ji jevit v den, kdy si domů poprve přivedete svého partnera.

První dodatek k zákonu sv. Valentýna - Poté, co vymydlený a navoněný partner bude chtít ulehnout na vaše lože, bude na jeho půlce postele ležet štěně a jakékoli pokusy o odstranění bude provázet vrčením a zuřivým štěkotem. Druhý dodatek k zákonu sv. Valentýna - Odstraní-li váš partner štěně z postele pomocí azbestových rukavic nebo hrubého násilí, stáhne se uraženě do kouta. Výt začne přesně ve chvíli, kdy partner položí roztouženě ruku na vaše stehno.

Zákon Giacomma Casanovy - Štěně bude výt tak dlouho, dokud potrvá vaše erotické vzrušení.

Zákon pomsty - Při příští návštěvě vašeho partnera najde partner na své půlce postele loužičku (v lepším případě). V horším případě bude mít štěně zrovna průjem. V nejhorším případě najde partner na své půlce postele loužičku, štěněčí průjem i štěně.

Zákon o marné trpělivosti - Počkáte-li s milostnými hrátkami do chvíle, kdy štěně určitě spí, můžete si být jisti, že nespí.

Dodatek k zákonu o marné trpělivosti - Pokud náhodou spí, probudí se v okamžiku, kdy váš partner položí roztouženě ruku na vaše stehno a začne výt.

Zákony štěněčí výchovy

Zákon letící obuvi - Žádná bota, kterou po štěněti hodíte, nezasáhne štěně.

Dovětek k zákonu - Bota mrštěna po štěněti zasáhne bezpečně pouze vaši oblíbenou vázičku ze starožitnictví nebo oblíbený hrneček po prababičce. Pravidlo o dopadu letící obuvi - Žádná věc, zasažená botou, kterou jste mrštili po štěněti, se už nedá nikdy slepit.

Zákon o zbytečném zákazu - Štěně ví, co znamená "fuj", ale tváří se, jako že neví.

První důsledek aplikace zbytečného zákazu - Příkazem "fuj" upozorníte štěně na věci, kterých by si jinak nevšimlo, čímž je prakticky odsoudíte k zániku. Druhý důsledek aplikace zbytečného zákazu - Nepoužijete-li výraz "fuj", všimne si štěně jiných, neméně důležitých, potřebných a cenných věcí, čímž je prakticky odsoudí k zániku.

Manipulační zákon - Štěně začne žalostně kňučet ve chvíli, kdy mu nasadíte obojek a snažíte se jej navigovat pomocí vodítka.

Zákon o nezachování hmotnosti - Štěně na vodítku váží mnohem víc, než štěně bez vodítka.

Zákon praktického důsledku - Štěně na vodítku se manipuluje velmi obtížně.

Zákon pravděpodobnosti - Sejmete-li štěněti obojek na volném prostranství, s devětadevadesáti procentní pravděpodobností už jej nikdy neuvidíte.

Zákon jistoty - Uvidíte-li štěně poté, co mu na veřejném prostranství sejmete obojek, bude přinejmenším plné blech.

Cizopasnický zákon - Psí blechy na člověka jdou .

Štěněčí zákony stravovací

Zákon segregační - Štěně bude jíst cokoli, kromě drahého speciálního krmení pro štěňata ve chvíli, kdy ho koupíte celý karton.

Zákon vzdoru - V den, kdy celý karton s plechovkami speciálního a drahého krmení vyhodíte do popelnice, začne štěně odmítat potravu.

Zákon pokusu a omylu - Zkusmo zakoupíte jednu plechovku toho nejdražšího speciálního krmení pro štěňata. Štěně se přežere tak, že mu bude tři dny špatně.

Zákon pomíjivosti jídelních preferencí - Jeho náklonnost k této značce štěněčího žrádla končí ve chvíli, kdy plechovkami zaplníte lednici, spíž i sklep.

Zákon hladu - Štěně nikdy nebude jíst to, co mu nechutná a nelze ho k tomu donutit ani nucenou hladovkou. V případě ohrožení hladovkou dokáže jíst věci, vyjmenované v seznamu oblíbených hraček, čímž vás donutí předložit mu k jídlu věci, které mu chutnají.

Dovětek k zákonu -  Nemyslete si, že dokáže vzdorovat snědenému technickému průkazu vašeho motorového vozidla.

Gurmánský zákon - Štěněti většinou chutnají věci, které obvykle nekupujete ani pro sebe, protože byste se tím finančně zruinovali.

Asketický zákon - Štěně, které jí pouze vepřovou šunku, je velice skromné.

Dietní zákon - Má-li štěně lékařem předepsanou dietu, zemřelo by raději hlady, než by se jí třeba jen špičkou čenichu dotklo.

Doplnění zákonu - Pokud vám zvěrolékař vyjmenuje pokrmy, které štěně v zájmu vlastního zdraví nemá požívat, bude se štěně právě těchto poživatin dožadovat nejvehementněji.