Základní charakteristika

Hlavní charakteristikou labradorů je jejich srst, ocas, hlava a temperament. Srst mají dvojitou - jemnou podsadu, která je pomáhá udržovat v suchu a teple v chladné vodě a hrubou vrchní vodu odpuzující srst. Jejich ocas, který by se dal nazvat "vydřím", je u kořene tlustý, ke konci se zužující v úzkou špičku. Neměl by být přetočen nad hřbet nebo být zatočen, ale měl by být vesele nesen. Hlava labradorů je široká s dobře utvářeným stopem. Jejich temperament je čilý, inteligentní, odrážející přátelskou povahu plemene.

A právě temperament je jejich nejvýraznější znak. Labradoři jsou vše milující, společenští psi. Jsou nejšťastnější vždy, když mohou být s Vámi. Labradoři jsou retrívři, a tak vám přinesou věci, které vidí ležet doma či na zahradě. Mají ve zvyku být trpěliví a mírní k dětem a plnit funkci báječného rodinného psa. Nejsou ale hlídacími nebo obranářskými psy - dokážou štěkat hlubokým hlasem, ale obecně vzato by neměli být agresivnějšími. Jsou věrnými společníky.

Ve Spojených Státech jsou dvě odlišné vývojové linie labradorů - pracovní a výstavní. Pracovní labradoři jsou chováni pro udržení a rozvíjení loveckých schopností, zatímco při chovu výstavní linie je kladen důraz na tělesnou stavbu a temperament. Mezi chovateli těchto dvou skupin dochází ke sporům: majitelé pracovních chovů tvrdí, že výstavní labradoři ztratili příliš mnoho loveckých a přinašečských schopností, majitelé výstavních plemen na druhé straně kritizují netypický temperament labradorů chovaných pro lov. Pravda je někde uprostřed. Pracovní plemena jsou mnohem odolnější, často vydávají velké množství energie. Výstavní jedinci nejsou sice tak rychlí, ale k lovu jsou také způsobilí. Oba typy jsou veselými, živými společníky v přírodě.

Labradorští retrieveři jsou psy orientovanými na člověka a na pracovní využití. Proto se mohou nudit, pokud jsou odkázáni sami na sebe - tato jejich frustrace se může projevit destrukční činností. Vyžadují pozornost a lásku stejně tak jako jídlo a vodu. Labradoři se snadno vychovávají a cvičí, což je zábavná forma spolupráce a zabavení psa - vyžadují ale hodně pohybu. Pokud labradorovi zajistíte správnou výchovu, výcvik a pozornost, stane se vaším štastným a zdravým přítelem.

Co vědět, chceme-li žít s labradorem

Společenská charakteristika - Svému pánovi a celé své lidské rodině je oddaný, ke všem členům laskavý a pozorný, má snahu dělat svému majiteli radost a zavděčit se mu. Je to velmi společenský, přátelský pes, miluje společnost člověka. K cizím lidem je také přátelský a klidný, stejně jako k ostatním psům.
Vztah k dětem - Labrador je pes velmi vhodný k dětem. Přistupovat k němu však musíte stejně jako ke každému jinému psu, nikdy byste neměli nechávat hrát si o samotě štěně s malým dítětem, protože by si mohli navzájem nechtěně ublížit a jejich vztah se pak nebude vyvíjet tak, jak si představujete.

Výchova - Labrador je velice dobře ovladatelný pes, a je vhodný i pro začátečníka. Jako u každého jiného plemene je však nutná výchova a minimálně základní výcvik poslušnosti. Od začátku byste měli vědět, co pes smí, a co ne, a na tom důsledně trvat. Při výcviku tohoto psa dosáhnete nejlepších výsledků pokud jej budete provádět formou hry. Výcvikem psa nesmíte přetěžovat, ze začátku postačí 2x – 3x denně po pěti minutách, na správném vykonání povelu však musíte trvat. Velmi důležitý je neustálý kontakt s lidmi.

Držení - Vzhledem ke své závislosti na majiteli a lidech vůbec nelze považovat labradorského retrievera za psa vhodného pro držení v kotci, i když je jeho srst odolná vůči počasí. Pes by měl být s vámi v neustálém kontaktu. Dostatečně velký pelíšek mu proto připravte doma v bytě na takovém místě, kde se nejčastěji zdržujete. Umístěte jej tak, aby pes při odpočinku nebyl nikým rušen, ale aby mohl sledovat veškeré dění v rodině.
Pracovní využití - Kromě myslivosti jsou dnes labradoři využíváni jako záchranáři, služební psi pro vyhledávání drog a výbušnin, jako slepečtí psi či psi pro canisterapii. Jsou vyhledáváni pro svou vysokou inteligenci, přátelskou povahu, snadnou cvičitelnost a vynikající čich. Nejčastěji je však stále vyhledáván jako vynikající rodinný pes a společník.

Pohyb - Labradorský retriever potřebuje mnoho pohybu, který byste mu měli v hojné míře dopřát. Tito psi také milují vodu, a velice rádi plavou.

Péče - Péče o srst labradora není příliš náročná, potřebuje však také pravidelnou péči. Minimálně jedenkrát týdně psa důkladně pročešte, zbavíte tak srst prachu a nečistot. V období línání vyčesávejte psa častěji, nejlépe denně. Psa nekoupejte příliš často, jen pokud je to nutné, opláchněte psa čistou vodou. Šampon pro psy používejte jen v případě, že srst zapáchá. Pravidelně kontrolujte také stav zubů a dásní. Pokud se vytvoří zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Kontrolujte také čistotu uší, občas je potřeba je vyčistit. Okolí očí udržujte v čistotě a drápky psa krátké.

Využití ke hlídání - Labradorský retriever není typickým psem na hlídání, protože je prost veškeré agresivity. Může se však objevit jedinec s vyloženě ochranářskými pudy, ale je spíše výjimkou. Na neobvyklé situace, cizí osoby apod. vás upozorní hlubokým, hlasitým štěkotem, ale jako obranáře jej použít nelze.

Zvláštnosti plemene - Mnoho lidí si myslí, že existují rozdíly mezi labradory různých barev. Pokud však nějaké jsou, je důvod pouze genetický. V jednom vrhu se mohou objevit štěňata všech barev, proto nelze hovořit o rozdílech v povaze, schopnostech či temperamentu jednotlivých barevných rázů.