Geocaching je turistická, navigační a trochu i internetová hra. Všechno najednou. Spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache, čtěte a dnes už také většinou pište „keš“. Na internetu zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů hledají. Při nalezení se zapíšou do sešitku ve schránce, případně si vyberou něco z obsahu a výměnou do keše vloží něco svého. Po návratu svůj nález anebo i neúspěch svěří speciální internetové schránce. V Česku se pro geocaching vžila místní výslovnost geokešing.

Když Clinton stisknul knoflík

Na začátku geocachingu bylo rozhodnutí vlády Spojených států amerických vypnout chybu uměle zaváděnou do systému GPS. Do té doby to pro civilní použití byla jen drahá hračka s přesností v průměru padesát metrů. Od 2. května 2000 se přesnost GPS rázem zvýšila na metry. V internetových diskuzích se hned začalo řešit, jak této přesnosti využít. Jistý Dave Ulmer následující den umístil do lesa v Oregonu schránku a zveřejnil její souřadnice. Kdo ji našel, mohl si z ní něco vzít a zanechat něco svého – knihy, CD, software. Během několika dnů se v USA objevily další podobné schránky a do měsíce byl na internetu web , kam se daly psát dojmy a zážitky z hledání. Slovo geocaching bylo poprvé použito 30. května 2000. Skládá se z předpony geo, označující činnost související s Zemí, a slova cache – skrýš.

Proč to děláme a co z toho máme?

Několik doposud nepostřelených lidí se mě ptalo, proč to vlastně dělám. Co mám z toho, že někde najdu skrytou krabici se sešitkem, do něhož se zapíšu? Většinou navíc až poté, co v lázni z vlastního potu vylezu na kopec, proderu se trním, zamotám do pavučin, zcvrnknu z kalhot několik klíšťat a pokud možno ještě spadnu do louže nebo zmoknu. Myslím, že odpověd vyjadřuje také pocity ostatních cacherů (někdy se můžete setkat s počeštěným výrazem kačerů): je to radost z pokoření určité výzvy. Víte, že na určitém místě na vás čeká „poklad“ a vy ho chcete najít. Vycházky dostanou vyšší smysl, mají konkrétní cíl S geocachingem se navíc dostanete na zajímavá místa, o kterých třeba ani netušíte. Keše vždy jsou – nebo alespoň mají být – ukryty tam, kde to má nějaký smysl, kde můžete něco zajímavého vidět. Zakladatel skrýší vám chce něco ukázat, samotná keš je už potom spíš bonus. S tím, jak se počet keší zvyšuje a zakládají je často i lidé bez zkušeností, tato původní podmínka už někdy neplatí. Vyplatí se proto číst informace a poznámky ostatních hledačů. Snadno z nich poznáte, kdy je keš nesmyslná a nemá smysl se na ní vypravovat.

Pozor na mudly, ať nic netuší

Mudla? To je oficiální termín, který asi není potřeba vysvětlovat lidem, kteří četli některý díl Harryho Pottera. Význam je stejný jako v kouzelnickém světě, kde se tak označovali lidé, kteří nic netuší. V geocachingu to jsou všichni kolemjdoucí, kteří nemají v ruce GPS. Keše je nutné před mudly pečelivě chránit a při vyzvedávání pokladu musíte být nanejvýš opatrní, abyste nevzbudili jejich pozornost. Důvodem této opatrnosti je ochrana schránek proti poškození, přemístění nebo odcizení. Mudlové by neměli do světa geocacherů proniknout.

Dorazili jsme blízko keše

Napřed ještě spoléhejte na přístroje. Choďte sem a tam, sledujte, kam šipka GPS ukazuje, obcházejte toto místo a zpřesňujte tak jeho polohu. Když budete mít štěstí, keš bude v oblasti o průměru několika metrů. Často ale štěstí chybí a pro dohledání zůstane prostor třeba 10 × 10 m nebo i větší. Potom nezbývá než kousek po kousku prozkoumat všechna místa, kde by schránka mohla být uložena. Keš se ukrývá tak, aby nebyla vidět. Kolemjdoucí mudlové ani v nejmenším nesmí tušit, že na místě, kam se zrovna dívají, je poklad. Nesmí to vědět. Jaké jsou nejčastější úkryty keší? V přírodě se dívejte do dutých pařezů, pod vystouplé kořeny stromů, do dutin ve kmenech, pod keře a kameny. Někdy se hodí také zvednout hlavu. Ve městech jsou skrýše variabilnější, už proto, že se zde ukrývají hlavně malé objekty. Takže to mohou být také nejrůznější škvíry, využívá se magnet a přichycení třeba k dopravní značce , nebo lepicí páska. Při ukládání keší se ale nikdy nic neničí. Využívá se přirozených skrýší, které se nanejvýš utěsní kameny, listím nebo větvemi. Keše jsou tvořeny schránkami s pevným víkem, aby se do nich nedostala voda, zvířata nebo hmyz. Pro ochranu se ještě často balí do plastových sáčků. Ten vnější mívá často nevábně černou barvu. Předmět, který by mudla nikdy nevzal do ruky, je ale pro geocachera cíl cesty. Když keš nenajdete, svět se nezboří. Vraťte se k ní někdy jindy. Potom třeba jednou sáhnete a bude na světě. Pokud jste keš našli, před samotným vyzvednutím se znovu podívejte, jestli vás nesleduje někdo nepovolaný.

Co vzít a co nebrat

V keši najdete několik druhů předmětů. Ten nejdůležitější je tzv. logbook. Je to sešitek anebo papír s vytištěnými políčky, uložený často ještě v samostatném sáčku. Do logbooku zapište svůj nález: datum a čas, svoji přezdívku, někdy použitou GPS a také poznámku. Do ní se svěřte se svými dojmy a zážitky při hledání, jak to bylo těžké nebo lehké. Autor keše bude rád, když mu ve své poznámce za jeho práci poděkujete. V logbooku bývají také položky nazvané In a Out, případně se očekává, že je dopíšete sami. Uvádí se sem věc, kterou ze schránky vezmete, a věc, kterou na oplátku vložíte. Většinou jde o drobnosti, jako jsou nejrůznější figurky, autíčka, odznaky, ale někdy i cédéčko nebo hodnotnější věci, většinou však jde spíše o drobné nesmysly.
V keších někdy najdete předměty, u kterých je na řetízku plechový štítek. Anebo také atraktivní kovové, jakoby pamětní mince s vyraženým kódem. Toto nejsou věci na výměnu. Jedná se o tzv. travel bugy nebo geocoiny,. Z keše samozřejmě neberte ani logbook, tužku nebo jiné psací potřeby, ani ořezávátko. Keš pečlivě zavřete, zabalte do ochranných sáčků a vložte zpět. Vždy na původní místo. Dobře jej zamaskujte, aby skrýš nebyla vidět – třeba i lépe, než jste sami našli. Opět platí: pozor na mudly.

Slavnost po návratu: internetové logování

Výlet ke keším končí znovu u internetu; ať už jste byli úspěšní nebo ne. Na webu Geocaching.com znovu otevřete stránku s danou keší, třeba opět přes mapu na českém webu. Klepněte na odkaz Log your visit vpravo nahoře vybereme si jednu z možností.

Found it: vyberte v případě, kdy jste keš našli a zapsali jste se do logbooku.
Didn’t find it: je určena pro situace, kdy jste velmi pečlivě hledali a keš jste přesto neobjevili. Write note: poznámka je určena pro ostatní typy komentářů. Například pro ty, kdy jste keš nenašli třeba proto, že jste měli málo času, začalo pršet, že bylo kolem mnoho mudlů apod. V těchto situacích raději nevolte Didn’t find it, protože by si autor keše mohl myslet, že jeho skrýš objevil někdo nepovolaný a poklad zcizil. Zkontrolujte, jestli datum odpovídá dnu nalezení keše, a doplňte text poznámky. Inspirujte se texty ostatních. Znovu se svěřte se svými zážitky a dojmy z hledání a přípravy, zmiňte, co jste z keše vzali a co vložili. Nepište ale přesné rady, kde mají ostatní hledat, k tomu nejsou logy určeny. Pokud z nějakého důvodu musíte napsat citlivější informaci, můžete svůj text nechat zašifrovat. Na závěr se opět sluší autorovi poděkovat za keš. Váš text se po odeslání hned objeví na stránce mezi ostatními logy. Je zvykem, že v zahraničí se logy píšou místní řečí, nebo mezinárodní angličtinou. Ke svému příspěvku můžete případně ještě vložit obrázky. I zde ale pozor, aby neukazovaly přímo místo keše, anebo aby z nich nebylo hned jasné, kde je schránka uložena. Pokud se v textu nebo obrázcích zmýlíte, vše se dá dodatečně editovat nebo mazat.

A co vlastně hledáme

Keše se podle velikosti dělí do čtyř skupin. Při plánování se vždy podívejte, jak je schránka velká, pomůže vám to potom při hledání. Je vždy lepší, když víte, jak rozměrný předmět hledáte. Micro: typicky se jedná o krabičku od filmu, o tubu od rozpustných tablet apod. V takových keších bývá pouze smotaný logbook a tužka. Nic se do nich obvykle nevkládá, nic se neodnáší. V poslední době se rozšířily i schránky neoficiálně označované jako „nano“. Vypadají jako miniaturní knoflíková baterie, na stránkách geocaching.com se ale stále označují jako „micro“. Small: malá schránka, například na svačinu, objem půl až jeden litr. Schránka Small se od typu Micro liší třeba tím, že se do ní už vejde mince geocoin (viz dále) běžné velikosti. Regular: do této schránky by se už vešlo velké jídlo, objem více než litr. Large: opravdu velká schránka, například kbelík.

Není keš jako keš

Snad ještě víc než na velikost se při plánování soustřeďte na typ keše. Na stránce geocaching.com ho poznáte podle ikonky před názvem.
Tradiční (traditional) keš: v této podobě geocaching začínal a těchto keší je zdaleka nejvíc ze všech. Dopředu znáte souřadnice, přímo na nich najdete schránku, zapíšete se, vrátíte ji zpět. Multikeše: souřadnice nevedou přímo ke skrýši, ale na místo, kde se dozvíte další informace. Můžete tam najít krabičku s dalšími souřadnicemi. Může tam být ale také číslo nebo jiná hádanka, pomocí níž spočítáte další souřadnice. Na nich buď může být keš, nebo další krok, přes který se musíte dostat. Hledání multikeše proto většinou zabere více času než u tradičních keší. Mystery keš: u tohoto typu skrýše dokonce souřadnice vůbec neznáte, musíte na ně přijít vyluštěním hádanky, rébusu, matematické nebo jiné hříčky. Jak zjistíte, jestli je váš výsledek správný? Často až na místě, kam se vypravíte a třeba po dlouhém hledání zjistíte, že keš bude asi někde jinde. Také tyto keše jsou časově náročnější, luštit ale často můžete v teple domova. Můžete narazit také na termín bonusová keš. Její souřadnice zjistíte tím, že najdete určené ostatní keše stejného autora a v každé si opíšete bonusové číslo. Bývá nejčastěji na obálce logbooku. Z těchto čísel potom podle návodu složíte souřadnice a můžete vyrazit pro bonus.

Travel bugy a geocoiny: brát pouze s rozmyslem

Některé předměty v keších nejsou určeny na výměnu. Slouží k tomu, aby cestovaly po světě, ze skrýše ke skrýši. Nazývají se travel bug a geocoin. Jako travel bug (cestující brouk) může sloužit libovolný předmět, ke kterému se připevní speciální identifikační štítek s vyraženým unikátním kódem. Geocoin je kovová nebo i jiná mince, na které je opět idenfitikační kód.

podle článku Marka Lutonského - navigovat.cz