N 50° 35.328 E 014° 27.122

Uloženo: 14/04/2011. Velikost: small. Obtížnost: 2/5. Terén: 3/5


Škrapy, pseudoškrapy, voštiny a pískovcové stalagmity - to všechno tady můžete vidět …

Přírodní památka Husa je skalní pískovcový útvar připomínající svým tvarem husu a podle ní také dostal hřbet a chráněné území jméno. Vrchol kopce Husa - 449m.n.m. najdeme v severní části CHKO Kokořínsko a zvedá se severně od obce Tuhaň. Vrchol kopce a jeho blízké okolí je chráněno jako přírodní památka Husa od roku 1991, zaujímá rozhlohu 3,95 ha a je v nadmořské výšce 420 - 449 m.

Skalní útvar Husa je skalní hřib připomínající husu se skloněnou hlavou a je složený z hrubozrnného kvádrového pískovce s ojedinělými železitými inkrustacemi. Na vrcholku je možné vidět i jiné geologické zajímavosti a skalní útvary. Před skálou Husa můžeme vidět škrapy, pseudoškrapy, voštiny a pískovcové stalagmity s miskou na vrcholu dosahující výšky 10-25 centimetrů. V okolí vrcholku Husa jsou také hladké skály s malým množstvím dutin. Květena zde není příliš zajímavá, jedná se o chudý bor na pískovci, v podrostu je hojná brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), vřes obecný (Calluna vulgaris) a další. Přímo na vrchol vede žlutá turistická trasa a tak se jednak můžeme podívat na zajímavý skalní útvar a také je z vrcholku kopce velmi pěkná vyhlídka na panorama okolních skal.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko byla vyhlášena roku 1976 a zaujímá rozlohu 271,57 km². Patří k nejkrásnějším oblastem Mělnicka i celých Čech. Hlavními vstupními branami CHKO Kokořínsko jsou města Dubá, Mšeno a Liběchov. Krajina má kaňonovitý charakter, v severní části přechází v pahorkatinu, jsou pro ni typické pískovcové skály, z nichž mnohé vytvářejí rozličné tvary - skalní převisy, drobné jeskyně, výklenky a římsy. V pískovcích o nestejné odolnosti se objevují známé pokličky. Údolí jsou většinou bezvodá, jedinými většími stálými toky jsou potoky Pšovka, Liběchovka a Dolský potok. Botanicky je CHKO zajímavá především díky inverzním polohám, kdy v údolích rostou vlhkomilné a podhorské rostliny a na výše položených polohách potkáme spíše druhy teplomilné a suchomilné. Z ptáků v údolích hnízdí některé druhy sov a v poslední době se rozšířil krkavec velký. Z hlediska lidové architektury je zde zachována řada malebných obcí s roubenými a hrázděnými domy. Mnohé výklenky v poměrně měkkém pískovci byly v minulých dobách upraveny ve skalní byty, které však již byly opuštěny a chátrají. Oblast je především využívána k chalupářské rekreaci. Dominantou Kokořínska je hrad Kokořín.

Cache: vlastní keška je lock&lock krabička velikosti small a leží jen pár kroků od turistické stezky směrem k vrcholu kopce, trochu stranou od nejnavštěvovanějších míst. Při hledání není nutné nic obracet, přehrabovat ani lámat. Stačí se dobře podívat a dojít na to správné místo. Raději použijte nápovědu. Jsme v krásné přírodě, tak ať zůstane stejná i po vašem odchodu. Po odlovu prosím zase vraťte krabičku pečlivě a nenápadně do jejího úkrytu.