N 50° 04.574 E 014° 20.824

Uloženo: 16/01/2008. Velikost: regular. Obtížnost: 2,5/5. Terén: 1,5/5


Ze zchátralé ruiny k luxusnímu bydlení … dnes to asi jinak nejde …

Moje vánoční procházka se psem po bývalých smíchovských usedlostech pokračovala směrem pod Bílou horu k usedlosti Šafránka. Hledání mystery cache a s tím spojené luštění hádanek není moje nejsilnější stránka, ale tahle šifra k zadání souřadnic nebyla naštěstí příliš složitá a bez větších problémů jsem ji rozluštil už doma před procházkou. Stejně vlastní nalezení krabičky bylo docela snadné, snad až na to nutné přerovnání dost velkého kusu kamenné zdi. Naši předchůdci byli při ukrývání důslední a svědomití, ale odměnou za vykonanou práci byla krásná cache a v ní zajímavý travelbug, původem až z daleké Pennsylvánie. A vlastní usedlost Šafránka … ano, je krásně opravená, luxusně zařízená a nedostupná. Kouzlo tohoto místa se ale vytratilo už dávno … na místě původních vinic stojí nemocnice Motol a místo polní cesty tříproudová rušná silnice … jo pokrok nejde zastavit …

Usedlost Šafránka se majestátně tyčí nad motolským svahem a málokdo si uvědomuje, že nemocnice Motol stojí na jejích bývalých polnostech a hospodářských pozemcích. Už na konci 14. století se na svahu nad Motolem rozkládala vinice s viničním domkem. Název Šafránka se však prvně objevuje až v roce 1784. Hospodářský dvůr zde vznikl na konci 18. nebo na začátku 19. století a kolem roku 1850 došlo k jeho větším úpravám. Největšího stavebního rozmachu se pak dočkal až v průběhu 19. a na začátku 20. století, kdy byly postupně přistavovány chlévy a stodola (1916). Až do 70. let 20. století byla usedlost využívána pro zemědělskou výrobu a hospodařil na ní Státní statek hl. m. Prahy, později byla zrekonstruována pro bydlení. Voda stékající ze svahu a narušující opukovou opěrnou zídku a letitá neúdržba způsobily, že usedlost Šafránka ve stráni pod Vypichem zchátrala až téměř k samému zřícení. Objekt byl od dubna 2001 poté, co dvakrát vyhořel po nějakou dobu obýván squattery, podobně jako nedaleká Ladronka.

V letech 2004-2006 pak usedlost prošla rozsáhlou přestavbou, poté co ji od pražského magistrátu ve veřejné soutěži získal soukromý vlastník. Původní patrový objekt k bydlení byl zrekonstruován a hospodářská stavení byla z podstatné části nahrazena novými objekty pro bydlení s částečně nebytovou funkcí. Po rekonstrukci a dostavbě se v usedlosti nachází dvanáct exkluzivních bytu, které jsou umístěny do různých budov zachovávajících dojem historické usedlosti. K původním historickým budovám přibyly dvě nově přistavěná křídla bytových přístaveb. V budově takzvané Oranžérie se nacházejí dva luxusní byty, její celá jižní stěna je prosklená a slouží také jako protihluková zábrana. V suterénu funguje fitness a golfový trenažér. Uvnitř areálu byla obnovena původní kaplička, v části zahrady se nachází oddychová zóna s dětským hřištěm, saunou a bazénem. No prostě luxus ….