N 50° 03.113 E 014° 03.298

Uloženo: 09/05/2007. Velikost: small. Obtížnost: 2/5. Terén: 2/5


Nejvyšší hora Kladenska aneb co to vlastně je ta SOTA cache …


Naše výprava za nejvyššími vrcholy Kladenska dosáhla svého prvního cíle dobytím vrchu Tuchonín – 488 m.n.m. No není to určitě žádná velehora a Lánská pahorkatina ani Křivoklátská vrchovina nejsou žádné monumentální pohoří, ale chvilku jsme do kopce šlapali. Krásnými duby a borovicemi zarostlý vršek kopce stál určitě za návštěvu. Je to opravdu krásné místo. Je zajímavé, že Tuchonín se stal nejvyšší až po zavedení přesnějšího měření a vzal tak primát nedalekému Vysokému vrchu. Možná se skály sousedního kopce trochu ošoupaly. Jediné co se nám asi nepodařilo přesně zjistit co je to ta SOTA cache. Nějaká zábavná hra pro radioamatéry, ale čekal jsem na vrcholu nějaký úžasný vysílač nebo něco podobného. Že by to bylo to bidlo na vrcholu borovice ? …

Vrch Tuchonín – 488 m.n.m. dominuje Lánské pahorkatině, která je součástí Křivoklátské vrchoviny. Vrchol je dnes již zarostlý vzrostlými stromy a tak z něj není takový výhled jako z blízkého Vysokého vrchu.

Program SOTA – Vrcholy v eteru je určen pro radioamatéry a posluchače, aby podpořil portable provoz z kopců a hor. SOTA je pečlivě navržen, pro zapojení všech, nejen pro aktivátory kopců. Jsou k dispozici dva druhy hodnocení. Jednak ceny pro aktivátory - ti co vystoupají na vrchol a pro lovce - každý kdo pracuje z domova, na portejblu nebo z jiného vrcholu. Každý vrchol dá aktivátoru i lovci skóre, které odpovídá jeho nadmořské výšce. Pro různá skóre se vydávají diplomy. V SOTA online databázi jsou k dispozici žebříčky pro aktivátory i lovce. QSO je možné mezi všemi přidruženými zeměmi.