N 50° 27.961 E 014° 31.705

Uloženo: 26/10/2006. Velikost: small. Obtížnost: 2,5/5. Terén: 4/5


Nebojím se výšek, jsem lehký jako pírko, nebojím se výšek …

Tak na tuhle cache jsme se dlouho připravovali a plánovali další výlet na naše oblíbená místa na Kokořínsku a tak když jsme se vydali na procházku kolem Střezivojic vložili jsme na úvod tuhle geocachingovou výzvu. Výlet jsme začali ve vesničce Horní Vidím u místního zámečku a nenápadnou cestou pokračovali do zapomenutého zámeckého parku, kde jsme v lese našli ukryté neuvěřitelně krásné romantické místo s visutými lávkami a můstky nad docela hlubokými skalními stržemi. A jsou tam těch lávek opravdu desítky. Počítání lávek jsme si opravdu užívali a bylo docela složité si mezi neustálými výkřiky nadšení a strachu pamatovat to správné číslo. Ale povedlo se … Ovšem technický stav, ve kterém se nacházejí … skutečně „vstup jen na vlastní nebezpečí“… Po statické stránce musím konstatovat, že už to všechno mělo dávno spadnout a tak jsem si raději dal ráno jen lehkou snídani a při vstupu na houpající se „lehce“narezlé konstrukce se snažil být co nejlehčí. Nakonec jsme vše zvládli a celý náš statečný geoteam včetně čtyřnohého doprovodu naší Ulli a psí kaskadérky Roxy přežil i tohle další krásné dobrodružství. Tohle byl asi opravdu náš nejkrásnější zážitek při geocachingu …

Vidimský zámek stojí v někdejší Horní Vidimi nedaleko kostela sv. Martina. Po vraždě Albrechta Valdštejna v Chebu roku 1634 byly jeho statky konfiskovány a panství Vidim bylo roku 1635 přenecháno generál strážmistru Johannu Böckovi. Panství Vidim zůstalo v majetku jeho rodiny až do roku 1763, kdy je koupil hrabě František Rudolf Sweerts-Špork. Předpokládá se, že zámek stál již v 17. stol., ale mohl být postaven později. Dnešní pseudobarokní podobu získal při rozsáhlé přestavbě na konci 19. pololetí, kerou nechal provest další z majitelů  Theodor Grohman. Barokní zámek měl původně obdélníkový tvar, podle jiných autorů byl hned od počátku ve tvaru písmene T, patrový, s věží s cibulovitou bání. Na západní straně bylo přistaveno další křídlo a zámek získal podobu písmene H. Zahradní průčelí zůstalo dobře zachováno, s vystupujícím rizalitem, balkónem v prvém patře, uprostřed zakončené vykrajovaným valutovým štítem s vázami.
Při zámku byl zřízen anglický park s litými sochami antických bohů. V parku i dnes najdete řadu vzácných dřevin. Součástí parku je i několik skalních strží překlenutých můstky a lávkami, které na konci 19. století nechal vystavět majitel zámku německý továrník Theodor Grohman pro svou manželku, jako dárek k jejímu uzdravení se z těžké nemoci. Dnes jsou lávky ve velmi špatném technickém stavu, některé doslova nebezpečné. Možná se ale i zde dočkáme malého zázraku a dojde k jejich opravě.

Upozornění !
Lávková část se rozhodne nedoporučuje pro děti a pro ty, kteří mají strach z výšek. Lávky jsou místy v havarijním stavu.
Dbejte zvýšené opatrnosti.