N 49° 49.867 E 014° 27.367

Uloženo: 07/08/2004. Velikost: regular. Obtížnost: 2/5. Terén: 2,5/5


Kouzelná vyhlídka Máj a nejčastěji fotografovaná borovice u nás …

Návštěva vyhlídky Máj byla dlouho plánovaná a měl to být jeden z vrcholů našeho výletu za krásami podzimní přírody a Vltavskými výhledy. Počasí nám bohužel ne zcela přálo a slibované slunce se bohužel přes mlhavé mraky tentokrát neprobojovalo. Ale i tak byla návštěva tohoto místa opravdu zážitkem a vyhlídka nabízí opravdu jeden z nejpůsobivějších pohledů do hlubokého kaňonu meandrující Vltavy nad dřívějšími Svatojánskými proudy. Po krásné romantické procházce podzimním lesem s nádhernými habry, buky a duby se před námi najednou stromy rozestoupili a objevil se několik desítek metrů hluboký sráz k řece, na jehož skalách roste zajímavě pokroucená borovice, údajně nejčastěji fotografovaný strom u nás, naproti skalnatý poloostrov porostlý stromy, vlevo v dáli Slapy a vpravo Štěchovická přehrada. Opravdu nádherné místo a hned jsem si slíbil, že tady určitě nejsme naposledy, protože tady bude určitě krásně ve všech ročních dobách a jednou nám to počasí na fotografování vyjít musí a mě se podaří udělat takové fotky jako jsou vidět tady na této stránce ...

Záhado krásná, zadumaná, střede ušlechtilý
melodicky zvlněné, čarovné vzkvétající země.
Tajemnou zemí přítel nazval zemi českou s jejími údolími, skalami,
divotvornými studánkami a háji...“
De la Motte Fouqué, Vzpomínky z cest, 1823


Vyhlídka Máj - doslova fascinující scenérii můžete spatřit z vyhlídky Máj nedaleko Prahy. Ta nabízí jeden z nejpůsobivějších pohledů do hlubokého kaňonu meandrující Vltavy nad dřívějšími Svatojánskými proudy, které bývaly kvůli skaliskům a prudkému toku Vltavy obávaným místem, kde ztroskotala řada lodí.
Svatojánské proudy - Jako Svatojánské proudy byl v minulosti označován úsek řeky Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy, kde řeka protékala hlubokým skalnatým údolím a tvořila peřeje. Tato část Vltavy byla obávaným místem všech vorařů, kteří tudy dopravovali dřevo do Prahy. Svatojánské proudy byly v roce 1943 zatopeny Štěchovickou přehradou, čímž zde byla voroplavba definitivně ukončena.