N 50° 13.369 E 015° 40.009

Uloženo: 4/7/2005. Velikost: small. Obtížnost: 2/5. Terén: 2/5


Ta naše skutečně první ... tak tedy začínáme

Naše skutečně první nalezená keška a tím samozřejmě i hodně památečná. Všechno bylo pro mne nové. První hledání, první krásný pocit z objevu skrýše a nakonec i první zápis do logbooku a to vše na krásném místě při společném výletu ve východních Čechách s kamarády z procházek s labradory. Hledání bylo nakonec docela jednoduché, ale poprvé je poprvé a tak bude tahle keška pro nás vždy trochu vyjímečná...

Hrádek u Nechanic má v podstatě nezajímavou, ale velmi unikátní historii, protože až do roku 1945 byl vlastněn výhradně rodem, který ho nechal postavit.
Zámek byl postaven v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu jako reprezentační letní sídlo Harrachů. Jako předlohu pro stavbu použil rakouský architekt Karel Fischer nikdy nerealizovaný projekt přestavby anglického zámku Crewe Hall. Fischer, který byl pověřen vedením stavebních prací, plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Kromě tohoto vybavení, zhotoveného místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností, především z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celých místností. Zároveň se stavbou zámku byla část okolního lesa upravena jako anglický park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice. V roce 1945 byl zámek na základě Benešových dekretů prohlášen státním majetkem a od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti.