De la Melita – báječná dovolená na zeleném ostrově

Místo pro naší letní dovolenou v Chorvatsku jsme vybírali opravdu dlouho. Hledali jsme klid, málo lidí a pozvolné pláže bez ostrých kamenů, čisté moře a samozřejmě, abychom si to všechno mohli užívat i s naším psem. V Chorvatsku tento požadavek značně omezuje výběr a tak jsme nakonec na doporučení místních vyzkoušeli ostrov Mljet a malou vesničku Saplunara. A určitě nelitujeme, protože jsme tady našli skoro všechno, co jsme hledali ... klidné písčité pláže, kde pes nikomu nevadil, přijatelné ubytování, nádhernou přírodu plnou zeleně, čisté moře a slunce nad hlavou a tak mohu pouze doporučit: “Posjetite Mljet“

Mljet patří do skupiny ostrovů jižní Dalmácie a je osmým největším ostrovem v Jaderském moři. Díky teplým létům a mírným zimám pokrývá ostrov rozmanitá středomořská vegetace. Tři čtvrtiny ostrova jsou pokryty lesy, které vytvořily z ostrova Mljet jeden z nejzalesněnějších ostrovů v Jaderském moři. Ostrovní faunu tvoří jeleni, divočáci a místní zvláštnost promyka mungo, která sem byla začátkem 20. stol. dovezena k vyhubení jedovatých hadů, jichž zde od dávné minulosti bývalo velmi mnoho. Pobřežní pás je domovem vzácněho živočišného druhu jaderského lachtana. Hlavní osídlení leží na úrodných planinách ve vnitrozemí. Vesničky na pobřeží, které v minulosti sloužily jako přístaviště vnitrozemským osadám, se rozvinuly v menší turistická letoviska. Ostrov Míjet byl osídlen již v dávné historii.
Na severozápadě ostrova na území národního parku se rozkládá pozoruhodné Velké a Malé jezero. Obě jezera jsou vlastně hluboké krasové doliny zalité mořem, které do nich vniká průlivem Soline. Při přílivu a odlivu tu vzniká silné proudění, kterého už v dávné minulosti využívali zdejší mniši k pohonu mlýnů. Ve Velkém jezeře je malý ostrůvek Otočić Svete Marije, na kterém stojí cenný románský benediktinský klášter z 12.stol. s kostelem P.Marie. Klášter byl později upravován goticky, renesančně i barokně. Podle legendy byl Mljet bájný Homérův ostrov Ogýggia, kde Odysseus nedobrovolně strávil sedm let u nymfy Kalypsó.